Sprawdź jak to się łączy…

0

Czy wiesz jak czas przekłada się na Twoje finanse?

Wiele kobiet nie wie, dlatego pokażę Ci zależności pomiędzy wiekiem i zarobkami. I tym, że stworzysz sobie fajne finansowo życie.

Gdy mówię o tym, że inwestować i budować swój kapitał na życie trzeba jak najwcześniej to większość kobiet myśli, że przesadzam. Że nie muszą się spieszyć i nic się nie stanie jak jeszcze poczekają.

Ale to błąd, który kosztuje je bardzo wiele

i skazuje na niższy standard życia niż mogłyby mieć.

Zobacz dlaczego.

Aby zbudować sobie kapitał na życie i wolność:

  • potrzebna nam jest wiedza i doświadczenie
  • potrzebny nam jest jakiś kapitał początkowy
  • potrzebny jest nam czas
  • i potrzebne nam jest przestawienie się z myślenia jak etatowiec – na myślenie jak inwestorka! A to całkiem spory przeskok w mentalności!

A im jesteśmy starsze 

  • tym trudniej jest nam się nowych rzeczy nauczyć
  • tym trudniej jest nam uwierzyć, że coś mogłybyśmy zmienić, bo tak wiele negatywnych doświadczeń mamy za sobą
  • tym trudniej jest nam jakąś finansową dyscyplinę sobie nałożyć, bo nie chcemy sobie niczego odmówić i poświęcić
  • tym mniej czasu na zbudowanie swojej wolności mamy
  • i przez to na mniej nas w życiu stać

Pokażę Ci to obrazowo na 2 kobietach

Przyjmijmy, że pierwsza ma na imię Aga, druga Ada. Obie mają 35 lat, zarabiają na podobnym poziomie i zaczęły czytać mojego bloga. Po 2 tygodniach czytania Aga stwierdziła, że zacznie inwestować, bo widzi, że jej praca finansowo nigdy nie da jej tego co by chciała. Postanowiła więc zrezygnować z kilku wydatków, kupić program i zacząć się uczyć. Ada po dwóch tygodniach stwierdziła, że chciałaby zarabiać, ale nie ma teraz pieniędzy na program, kupi kiedyś gdy pieniędzy będzie miała więcej. (niewiadomo skąd więcej, ale ma taką nadzieję).

Po miesiącu Aga zdążyła już poznać zasady inwestowania i szykuje się do pierwszych zakupów. Ada nadal ma nadzieję, że zacznie mieć więcej pieniędzy.

Po pół roku Aga ma już na koncie pierwsze zyski, masę doświadczenia, przestawienie sobie myślenia na inwestorskie, więcej odwagi i przebojowości. Ada nadal tylko patrzy i myśli o tym, że by chciała.

Po roku Aga podsumowuje ile jej pieniądze zarobiły, jak niesamowicie zmieniła swoje życie. Ada obiecuje sobie, że może w tym roku zacznie.

Po dwóch lata Aga jest 5 długości dalej niż była wcześniej. Ma konkretny plan i wie dokładnie kiedy będzie finansowo wolna. Ada ma poczucie winy, że mogła zacząć, ale nie zaczęła. Tłumaczy się, że sytuacja wtedy nie była dobra.

Po 5 latach Aga żyje życiem kilka poziomów wyżej. Ma kolejne źródła dochodu. Ada szuka “złotego strzału”, który pomógłby jej nadrobić lata, które zmarnowała,

Po 10 latach Aga odcina kupony od decyzji, która zmieniła kierunek jej życia. Ada? Zajada stresy i kupuje sobie coś aby pocieszyć się, że jej życie nie jest takie jakby chciała

Gdy przychodzi wiek bardziej dojrzały, Aga jest zadbaną kobietą, bo ją na to stać. Nie martwi się o emeryturę, bo zbudowała sobie zaplecze finansowe. Stać ją na dobre życie, bo je sobie wypracowała. Ada zastanawia się na co ją stać i powtarza jacy to podli są ludzie, którzy mają więcej i jak to im się udało.

Opisuję Ci to aby pokazać

że ustawienie się na życie to jest efekt decyzji. Że im więcej czasu upływa, tym bardziej kumulują się konsekwencje naszych wyborów. Albo rośnie nam odwaga, kapitał i standard życiowy, albo rośnie nam wielkość wymówek, strachów i finansowego stresu.

Im szybciej inwestować zaczynamy – tym szybciej na mądrzejsze zarabianie się przełączamy! I budujemy wprawę, stajemy się coraz lepsze i kumulujemy środki.

Im dłużej z podjęciem decyzji zwlekamy – tym na dłużej w życiu, którego nie lubimy utykamy. I tym niestety mniejsze szanse na to aby się z niego wydostać mamy.

Czas może pracować albo na korzyść naszych finansów albo niestety przeciwko nim. Myśl o tym jak chcesz aby wyglądała Twoja przyszłość i podejmuj decyzje oraz kroki, które do niej doprowadzą.

Kobiety, które dziś finansowo mocno się szarpią nie postanowiły świadomie na te stresy się skazać. One po prostu uciekały latami od decyzji aby zarabianiem się zająć. Zadbaj o to aby czegoś takiego samej sobie nie zgotować…

pozdrawiam,

Ania Witowska

Foto: Koolshooters pexel

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Przeczytaj również

Czy wiesz ILE kosztuje Cię zarabianie pieniędzy?
Dlaczego opłaca się gdy giełda jest czerwona?