Jak NIE STRACIĆ na giełdzie, tylko zarobić? 5 zasad

3 komentarze

Jeśli widzisz jak dziewczyny zarabiają pieniądze na giełdzie i też byś tak chciała,

ale boisz się, że stracisz pieniądze, to ten post jest dla Ciebie.

Ja patrzę na zarabianie na giełdzie w prosty sposób. Aby zarabiać, musisz trzymać się pewnych zasad. I dopóki się ich trzymasz – jesteś bezpieczna.

Pokażę Ci to na przykładach CZEGO NIE ROBIĆ, a co robić i mam nadzieję, że sama się przekonasz, że ma to sens.

Punkt 1 Zrozumienie jest kluczem

Wiele osób gdy słyszy o giełdzie to myśli sobie, że jest to forma zabawy i poklikania sobie. Stąd pewnie też się wzięło powiedzenie “gram na giełdzie”… Dla mnie to jest szaleństwo a nie podejście, bo giełda to nie jest zabawa, ale poważny biznes! Wszystko gdzie angażujesz swoje pieniądze wymaga od Ciebie poważnego podejścia, czyli edukacji… Skoro pracowałaś ciężko na pieniądze, które masz, to inwestowanie ich wymaga rozumienia tego co z nimi robisz!

A niektórzy myślą, że “jakoś im się uda” lub, że “będą mieć szczęście”. Podchodzenie do giełdy w taki sposób musi zaowocować katastrofą, ponieważ bazuje na totalnym braku wiedzy! Zarabianie to wiedza, a nie szczęście.

To tak jakbyś założyła, że bez wcześniejszej nauki jeżdżenia autem, wsiądziesz do niego i wjedziesz na ruchliwe rondo w Warszawie. Trochę szaleństwo, prawda? Zestresujesz się, narobisz głupot i nie będziesz umiała się w tym odnaleźć. Dlatego nauka tego jak działa giełda naprawdę pomaga, ponieważ daje Ci poczucie bezpieczeństwa…

Punkt 2 Mierz dobrze swoje siły

Gdy już trochę zrozumiesz jak działa giełda, to trochę będziesz mogła zacząć na niej zarabiać. I celowo użyłam zwrotu “trochę”, ponieważ gdy jesteś początkująca, to podejmujesz kroki adekwatne do bycia początkującą. Czyli robisz małe kroczki aby się z giełdą oswoić i budować swoje doświadczenie. Inwestujesz malutkie kwoty i upewniasz się, że robisz wszystko dobrze.

Błędem jest na tym etapie wchodzenie z dźwignią i na grubo. Forex, krypto, trading czy kontrakty nie są dla Ciebie dobre, bo nie dasz rady się w tym odnaleźć! To narzędzia, które wymagają ogromnego doświadczenia. Bardzo łatwo na nich stracić pieniądze myśląc “dam radę”, dlatego odradzam to absolutnie.

Niestety wiele osób mówi: 

“mam mało kapitału i muszę go szybko pomnożyć” i dlatego ryzykują niepotrzebnie

Szybko w takich sytuacjach to możesz stracić, a nie pomnożyć. Rozumiem frustrację, że masz mało pieniędzy i chcesz mieć ich dużo więcej. Ale szybko w tym przypadku nie działa. To, że masz mało pieniędzy to efekt Twoich wcześniejszych działań i Twojej mentalności. Ryzykując głupio nie nadrobisz tego w miesiąc, a wręcz przeciwnie – zrobisz kilka kroków w tył tracąc pieniądze.

Dlatego zawsze powtarzam – zacznij od inwestowania. Jest przewidywalne. Może i nudnawe trochę 😀, ale skuteczne! Co wyniki dziewczyn  Mądrych Inwestorek pokazują (na niektórych firmach od stycznia można było zrobić po 100% zysku, czyli to co zainwestowałabyś miałabyś x2)

Punkt 3 Obstawiaj tylko wartościowe akcje

Pewnie nie uwierzysz, ale niektórzy kupują akcje, bo im się wydaje, że są dobre. Bo im ktoś powiedział, że też kupił. Czy też bo usłyszeli, że wiele ludzi o tym mówi. To zdecydowanie nie są dobre kryteria do inwestowania!

Przypomnę Ci ważną zasadę: kupowanie akcji to kupowanie kawałka biznesu. I trzeba mieć pewność, że jest to dobry biznes.

A co to znaczy dobry? To znaczy taki, który zarabia pieniądze. Taki, który będzie dalej zarabiał pieniądze. Taki, który jest w branży, która się rozwija. Taki, który nie ma nieuzasadnionych długów i jest w jakiś sposób wyjątkowy, czyli wyróżniający się na tle innych biznesów.

Po co te wszystkie rzeczy? No właśnie po to aby Twoje pieniądze były bezpieczne!

Na giełdzie jest wiele tysięcy firm w które można kupić, ale to wcale nie znaczy, że są one wartościowymi biznesami. Zdziwiłabyś się jak niewiele jest sensownych firm… (wszystkie oczywiście masz na liście w moim programie). Dlaczego więc ludzie kupują te firmy, który wartości w danym momencie nie mają? Bo liczą, że im się uda… bo ktoś im powiedział, bo coś usłyszeli… A potem gdy cena leci w dół i nigdy nie wraca do góry jest płacz, że stracili.

Rozumiesz więc teraz jak ważne jest aby bazować na wartości?

Punkt 4 Kupuj tylko wtedy gdy jest tanio

Jeśli wiesz, że coś jest warte 100 zł i chcesz na tym zarobić, to cierpliwie czekasz na okazję, prawda? Nie kupujesz tego za 120 zł, bo bardzo tego chcesz, (może niektóre kobiety tak robią, ale nie Mądre Inwestorki) tylko poniżej 100, aby mieć pewność, że zrobisz na tym pieniądze.

I tak to jest właśnie z mądrym inwestowaniem! Każda z wartościowych firm ma swoją wartość. Znając ją, wiesz kiedy jest tanio i kiedy możesz kupić. Wiesz także kiedy masz sprzedać. I wystarczy, że trzymasz się tej zasady: kupuję tylko wtedy gdy jest tanio, aby mieć zabezpieczone tyły! (to też masz w programie)

To jest aż tak proste

Punkt 5 Przestaw się

Jeśli wcześniej nauczyłaś się, że musisz mocno angażować się w pracę i dokładnie jak w zegarku dostajesz wypłatę, to z przyzwyczajenia spodziewasz się tego samego na giełdzie. Ale giełda to wyższy poziom i działa to inaczej. Wcale nie musisz wpatrywać się w nią non stop przez kilka godzin dziennie!

Rasowe i wartościowe firmy w które inwestujemy nie skaczą góra -dół i nie wyzwalają skrajnych emocji. Ponieważ są porządne – są przewidywalne. Jak dobry facet. I dlatego możesz zająć się swoim życiem zamiast kurczowo wpatrywać dalej w wykresy. To jest właśnie ten plus giełdy – masz kawałki biznesów, które pracują dla Ciebie, a Ty tylko je trzymasz.

To są naprawdę potężni giganci! Dla przykładu – Apple, które produkuje między innymi Iphony jest najdroższą firmą świata (wiedziałaś o tym? nie w sensie ceny akcji, ale wartości firmy) Czy myślisz więc, że musisz “trzymać rękę na pulsie” i sprawdzać 10 x dziennie jak się ma cena, czy też możesz spokojnie uznać, że chłopaki wiedzą co robią? Chyba to drugie, co? 😀

Ale to także oznacza, że na zarobki patrzysz inaczej. To nie wypłata za 8 godzin pracy, ale zyski, które budują się dla Ciebie bez Twojej pracy. I ze spokojem na nie czekasz.

Niektórzy nie rozumieją, że największe pieniądze zarabia się kupując wtedy kiedy wszyscy panikują i sprzedają. Im bardziej czerwono jest, im niżej cena spadnie, tym więcej na tym Ty możesz zyskać. 

I dlatego właśnie nie kupujemy gdy wszystko jest drogie i zielone, tylko jak mistrzynie kupujemy wtedy kiedy jest czerwone i tanie.

Nie uwierzysz, ale niektórzy kupują pod wpływem emocji, na zasadzie takiej: jest ekscytacja, bo jest zielono, to ja sobie też kupię

(O myśleniu, że “algorytm zarobi Ci 300% w miesiąc, magiczna platforma sama zrobi za Ciebie pieniądze”, nawet pisać nie będę, bo to jest kategoria scam i szkoda na nią czasu.)

Reasumując to wszystko:

Gdy nauczysz się jak zarabianie na giełdzie działa, to będziesz się czuła na niej bezpiecznie. Gdy będziesz się trzymać opisanych przeze mnie zasad, to będziesz nie tylko zarabiać, ale spać spokojnie..

I tego Ci życzę, wspaniałego portfolia, które pomnaża Twoje pieniądze.

Napisz mi co do Ciebie trafiło z tego wpisu…?

Ania Witowska

Foto: liza-summer Pexel

 

3 komentarze. Zostaw komentarz

 • “Zarabianie to wiedza, a nie szczęście” – ale to do mnie trafiło, przemówiło i poruszyło dogłębnie! To jest zaprzeczenie naszej polskiej mentalności, że jak KIEDYŚ w końcu wygram w totka to będę miał super życie. A to wszystko jest na wyciągnięcie ręki tylko potrzeba właśnie edukacji, wiedzy i czasu. Dziękuję ❤️

  Odpowiedz
 • Zasady jak drogowskazy , jeszcze nie do końca czuje się bezpiecznie ale pewność siebie rośnie z biegiem czasu ❤️

  Odpowiedz
 • Avatar
  Inwestowanie - gielda
  28 maja 2023 20:35

  Wiem że wiedza to podstawa inwestowania. To pani mnie przekonała że kupuje się akcje kiedy jest czerwono.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Przeczytaj również

Twoi bliscy Cię nie wspierają w budowaniu niezależności finansowej? Przeczytaj
Nie chcesz żyć jak swoi rodzice?