Jak stworzyć dodatkowy dochód?

13 komentarzy

Jeśli chciałabyś mieć dodatkowy dochód,

ale nie wiesz od czego zacząć, to w tym poście podpowiem Ci jak to zrobić. Na końcu tekstu znajdziesz potężną radę.

Zacznę od namówienia Cię do tego abyś wyluzowała w tej kwestii. Pomyśl, skoro są ludzie, którzy dodatkowy dochód stworzyli, to znaczy, że da się to zrobić. Szkoda wiec Twojej energii na stresowanie się. Lepiej ją wykorzystać ją na znalezienie sposobu, który dla Ciebie zadziała.

Być może zaskoczę Cię moją refleksją, ale gdy ja patrzę na ten cały proces – to najtrudniejsze moim zdaniem było zaczęcie. To całe myślenie i nakręcanie się, że to będzie takie trudne. To całe wątpienie, że niby nie dasz rady. I to odkładanie tego na kiedyś.

Dlatego moja rada na początek jest taka:

Nie wymyślaj, nie twórz historii, tylko po prostu zacznij.

Dodatkowy dochód to 3 aspekty:

1.znalezienie pomysłu 2. dobre podejście 3. realizacja pomysłu. Omówię Ci te punkty po kolei.

Zacznijmy od pomysłu na dodatkowe zarabianie

Weź kartkę i długopis. Ułóż kartkę poziomo i narysuj 3 duże koła obok siebie.

Ważne: odłóż na bok ocenianie czy to co napiszesz ma sens, po prostu pobaw się tym procesem.

W pierwszym kole z lewej strony wypisz rzeczy, które lubisz robić. To co sprawia, że zapominasz o czasie, to co naprawdę Cię kręci i daje Ci frajdę. Jeśli nie masz rzeczy, które mocno Cię ekscytują, to wypisz takie które po prostu są przyjemne. Wypisz minimum 7 rzeczy.

Nie czytaj dalej, bo to nie zadziała, zrób to teraz.

W drugim kole, środkowym, wypisz rzeczy w których jesteś dobra. I tu uwaga, nawet jeśli wydaje Ci się, że to nie jest “nic wielkiego”, to i tak to zapisz. Często mamy tendencję do umniejszania tego co robimy, a to błąd. Jeśli masz z tym problem i nie jesteś w niczym super dobra, to wypisz rzeczy w których masz potencjał aby stać się dobra. Zgoda? Wypisz minimum 7 rzeczy

W ostatnim trzecim kole wypisz rzeczy, które Twoim zdaniem mogą przynosić pieniądze. Ważne – nie przejmuj się tym czy to potrafisz, czy to jest w zasięgu Twojej ręki czy nie, bo to nie o to chodzi w tym ćwiczeniu. Po prostu wypisz minimum 7 pomysłów.

Pogratuluj sobie gdy skończysz i zacznij kolejny etap naszej zabawy.

Patrząc teraz na te 3 koła, spróbuj zacząć łączyć w pary rzeczy w które w nich wypisałaś.

Przykłady:

1. Kocham makijaże i wszystko co się wiąże z pielęgnacją skóry, mogłabym opowiadać o tym godzinami. Może mogłabym stworzyć swój kanał gdzie bym tego uczyła? Albo napisać ebooka o tym jak się malować w zależności od typu urody? Albo stać się ambasadorką jakiejś firmy?

2. Fajnie piszę i lubię inspirujących ludzi. Może mogłabym poprosić 20 osób o to aby opowiedziało mi o tym jak odniosło sukces i złożyć to w ebooka i sprzedawać?Może mogłabym stać się recenzentką? Może mogłabym robić streszczenia książek i  udostępniać je online za małą opłatą? Jestem bardzo pomysłowa i mój partner twierdzi, że nie można się ze mną nudzić. Może więc stworzę ebooka 99 pomysłów na fajne randki? Albo na jesienne wieczory albo na znalezienie pasji?

3. Jestem bardzo uporządkowana i naprawdę świetnie sprzątam. Może mogłabym zaoferować taką usługę komuś? (ja z tego korzystam, płacę 250 zł dwa razy w tygodniu za ogarnianie mojego domu)

4. Lubię świety spokój, brak szefa na głowie i pracę w domowym zaciszu. Może mogłabym zacząć inwestować?

5.Lubię klikać online i sprawdzać co jest wartościowe, a co nie. Może programy partnerskie gdzie mogłabym brać prowizje byłyby dla mnie?

6. Kocham psy i mam dodatkowy wolny czas. Może mogłabym ludziom, którzy są bardzo zajęcie zaproponować wyprowadzanie ich? (ja korzystam z takiej usługi, moja psia opiekunka zarabia 80 zł na godzinę! bo jest zaangażowana w to co robi i mogę jej z pełnym zaufaniem powierzyć moje pieski)

Być może nie znajdziesz idealnej odpowiedzi od razu

ale to jest w porządku. Po prostu myśl dalej i szukaj opcji. Mi pomogło podejście takie: jeśli przez 14 dni będę codziennie zadawała sobie pytanie:jak mogę stworzyć dodatkowych dochód i wypisywała odpowiedzi, to na pewno coś wymyślę. TU piszę więcej o 4 rodzajach zarabiania.

Kolejna kwestia na którą chcę Ci zwrócić uwagę to zdrowe podejście do tworzenia dodatkowych zarobków.

Ludzie często nie zaczynają, bo twierdzą, że “im się nie opłaca”

Patrzą na dodatkowy dochód i mówią: to będzie tylko dodatkowe 500 złotych w skali miesiąca, to za mało aby mi się chciało”.

To bardzo szkodliwe i krótkowzroczne myślenie! Ponieważ te 500 zł na początek w skali roku dają Ci 6 tysięcy złotych! I mówiąc, że Ci się nie opłaca, tak jakbyś mówiła, że tych pieniędzy nie chcesz! Każdy dodatkowy dochód zaczyna się od małych kwot, które z czasem rosną i mogą nawet  zastąpić Twoje obecne zarabianie.

Dodatkowy dochód to budowanie Twojego osobistego imperium

I to przede wszystkim zarabianie dla siebie, bez oddawania haraczu komuś. A to jest potężny argument, który kupi Ci trochę więcej osobistej wolności.

Ostatnia rzecz, która jest ważna, to działanie. I znów podzielę się z Tobą tym co mi potężnie pomogło.

Doszłam kiedyś do konkluzji, że

wszystko w zarabianiu sprowadza się statystyki i zaangażowania

Czyli musisz podjąć X działań aby zarobić X pieniędzy. Jeśli jesteś niecierpliwa i chcesz mieć szybko efekty – musisz podjąć dużo jakosciowych dzialań. Jedno działanie na półgwizdka raczej nie przyniesie Ci oszałamiających efektów.

Ja jestem bardzo niecierpliwa. I dlatego przetłumaczyłam to sobie tak:

zamiast robić byle jakie działania i rozwlekać je w czasie, wolę zrobić konkretne rzeczy w dużej kumulacji.

Użyję analogi abyś zrozumiała. Powiedzmy, że masz przed sobą ścianę, którą chcesz przebić. Jeśli podejdziesz do niej raz w tygodniu z gumowym młoteczkiem i ledwo w nią pukniesz, to ściana się nie rozwali, prawda?

Ale gdy podejdziesz do niej z młotem pneumatycznym i będziesz ją atakować przez kilka godzin, to rozwalisz ją błyskawicznie!

I ja właśnie tej strategii młota pneumatycznego uczę między innymi w Mądrej Inwestorce.

Angażujesz się. Rozwalasz blokady. Zwyciężasz. Idziesz dumna dalej.

Z gumowym młoteczkiem możesz walczyć przez następnych kilka lat i przełomu ani dodatkowego dochodu nie zbudować. Z młotem pneumatycznym i swoim poważnym zaangażowaniem sukces będziesz miała szybko.

Reasumując ten cały dodatkowy dochód.

1.Szukasz pomysłu i startujesz, nawet jeśli nie jesteś gotowa. Uczysz się i doszkalasz po drodze.

2.Myślisz strategicznie o tym, że każda fotuna zaczyna się od pierwszego kroku. Małe dochody na początku urosną, jeśli będziesz je budować.

3.Twoje wyniki zawsze są adekwatne do jakościowego zaangażowania. Zamiast więc być letnia, stań sie gorąca!

Na koniec jeszcze obiecana rada ode mnie.

Nie musisz być świetna aby zacząć. Ale musisz zacząć aby stać się świetna. Niby banał, ale tak to działa. Schowaj dumę w kieszeń. Odłóż na bok to niemiłe uczucie, że wejdziesz w rolę ucznia i czegoś nie będziesz wiedziała. I po prostu zacznij. Bo im szybciej to zrobisz, tym szybciej będziesz mieć wiecej kasy i poczujesz ulgę.

Mam nadzieję, że Cię zainspirowałam. Czekam na Twój komentarz co do Ciebie trafiło.

Ania Witowska

Foto:Ylanite Koppers/Pexel

13 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Świetny wpis!!! “Nie musisz być świetna aby zacząć. Ale musisz zacząć aby stać się świetna.” ojj to bardzo do mnie trafia

  Odpowiedz
 • Potwierdziło się <3

  Odpowiedz
  • Rada na koniec, to wisienka na torcie! Aż zapisałam na kartce i przykleiłem na lodówkę 😀 Mega motywujesz Aniu 🥰

   Odpowiedz
 • Znowu otworzyłaś mi oczy i zmotywowałaś. Tylko te przekonania, że może to za późno, że jestem za stara.

  Odpowiedz
  • Ania Witowska
   Ania Witowska
   7 grudnia 2022 09:02

   nie wygłupiaj sie… policz sobie ile masz jeszcze lat przed soba… proste założenie sredni wiek to 75 lat – odjemij swoje lata i zobacz ile jeszcze masz lat do wygrania

   Odpowiedz
 • Ania tego potrzebowałam! Zrobiłam od razu zadania z tego wpisu i bang, mam pomysł na dodatkowy dochód! Arigato Kochana! ❤️

  Odpowiedz
  • Ania Witowska
   Ania Witowska
   7 grudnia 2022 18:29

   o widzisz 🙂 czyli warto było napisać posta 🙂

   moze inne dziewczyny przeczytają i też zrobia ćwiczenie…? hmmm 🙂

   Odpowiedz
 • Zabieram sie kilku rzecxy na raz I brakuje czasu aby wszystko dopilnowac… jedno a pozadnie ,zmieniam strategie. Aniu motywuj dalej

  Odpowiedz
 • Ja dzięki Twojemu programowi Dopalacz Finansowy pykłam w krótkim czasie dodatkowo 3000 zł.. aż oniemiałam że dało radę. I to nie żadne czary , po prostu posłuchałam Ciebie i zrobiłam krok po kroku to co mówisz w programie.
  BARDZO DZIĘKUJĘ za konkret,to dzięki Tobie no i w sumie mnie też 😅 💞 🥳💥

  Odpowiedz
 • Zrobiłam to ćwiczenie i wyszło mi, że bardzo lubię pisać. Mogłabym założyć bloga. Dziękuję

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Przeczytaj również

Recesja – 4 pomocne rady dla Ciebie
Co da Ci finansowe poczucie bezpieczeństwa?