27 sposobów aby rozwalić swoje finanse

14 komentarzy

Często aby wiedzieć co zrobić, wystarczy określić czego nie robić…

I wtedy wszystko staje się proste. To trik, którego nauczyłam się do znanego inwestora Charliego Mungera, który twierdzi, że to jest jego strategia na życie, określić co nie działa i zrobić dokładnie na odwrót! I dlatego pokusiłam się o napisanie krótkiej listy rzeczy, takich naszych grzeszków, które na bank sprawią, że Twoje życie dobre nie będzie. Wyeliminuj je, a Twoje życie stanie się na bank lepsze! Lista powstała na bazie tego co przez 13 lat widzę w zachowaniach kobiet i słyszę od nich.

Lojalnie uprzedzam, że lista jest mocna i może ruszyć.

No ale przecież o to chodzi, prawda?

1.Obiecuj sobie, że zaczniesz jutro
Bo przecież każdy pretekst aby nie zacząć jest dobry. I nieważne, że nie zaczynając – ODSUWASZ W CZASIE SWOJE CELE, grunt, że nie zaczęłaś…  (Jeśli czegoś chcesz naprawdę chcesz i jesteś w tym chceniu poważna, to zaczynasz od razu, a nie jutro!)

2. Chwal się jak dużą masz biblioteczkę książek o rozwoju osobistym, ile darmowych webinarów zaliczyłaś, ale nie stosuj niczego z tego co się dowiedziałaś, bo i po co? (Wiedza bez praktyki prowadzi do frustracji i rozczarowania, zacznij więc praktycznie działać!)

3.Słuchaj rad ludzi, którzy nie mają pojęcia o zarabianiu Koleżanki, która boi się zalogować na konto i policzyć pieniądze. Cioci, która jest “żoną swojego męża” i nigdy nie zarabiała pieniędzy. Na pewno te rady “świetnie” się sprawdzą, bo życie tych ludzi to pokazuje…  (Znajdź kogoś wiarygodnego kto dobrze zarabia, kto coś zbudował i tej osoby się pytaj)

4. Powierzaj swoje pieniądze instytucjom i licz na bogactwo. To nic, że są to pracownicy na etacie, a to znaczy, że nie znają się na zarabianiu, tylko sprzedają Ci produkt… bo gdyby się znali, to by tam nie pracowali… trzymajmy kciuki, że dobrze się to skończy! (naucz się sama inwestować, to jest łatwiejsze niż myślisz!)

5. Wydawaj więcej niż zarabiasz, bo kiedyś, jakoś to się wyrówna. I to nic, że nikomu to nie działa, Tobie zadziała (Aby fajne zarobki zbudować, trzeba wziąć odpowiedzialność za wydatki i narzucić sobie sprytną dyscyplinę)

6. Nie buduj kapitału na życie ani swojego majątku. Pracuj do końca życia od pierwszego do pierwszego, a potem na emeryturze bądź zmuszona aby obniżyć swoje standardy, bo połowę tego co masz dostaniesz. (Zamożność to efekt! Tego co zbudujesz dla siebie i co da Ci wygodny standard życia. Zacznij tworzyć lepszą przyszłość dla siebie od dziś!)

7. Nie miej planu finansowego, bo to zamach na Twoją wolność. I to nic, że bez planu nie wiesz co masz zrobić, jakoś to przecież będzie! ( Kto osiąga finansowe cele? Ludzie, którzy plan mają. Bądź jedną z tych osób!)

8. Nie znaj swoich liczb ani tego co Ci się opłaca. Bazuj na założeniach i na hasłach, że Ty przecież wiesz i zarabiasz za mało. To nic, że właśnie od tego zaczyna się wzięcie odpowiedzialności za swoje finanse – zlekceważ to! (Nie da się poprawić tego, czego nie mierzysz! Zacznij więc!)

9. Oskarżaj dom rodzinny o to gdzie dziś finansowo jesteś w swoim życiu. To przecież ich wina, że jesteś dorosła i dalej ciągniesz za sobą blokady i brak edukacji finansowej. Tłumacz się, że przecież Ty nic nie możesz zmienić i to oni skopali robotę… ( Nie jesteś winna za to jak Cię wychowano, ale jesteś odpowiedzialna za to co z tymi brakami w dorosłym życiu robisz!)

10. Powtarzaj, że wszystko już wiesz i uparcie trzymaj się swoich opinii. Nieważne, że nie wiesz i, że Ci nie działa, uparcie jak lwica broń swoich racji! (Sztuką jest odłożyć ego na bok i skonfrontować się!)

11. Bazuj na niewiedzy i skreślaj wszystko czego nie rozumiesz. Na przykład inwestowanie, które jest mega sexy i uczy pewności siebie. Bądź ignorantką, bo ktoś Ci coś powiedział, a Ty nie sprawdziłaś, ale twierdzisz, że jest bee… (Kobiety sukcesu sprawdzają, nie jadę na fałszywych założeniach, które mają niewyedukowane masy)

12. Wyłączaj światło i myśl, że dzięki temu staniesz się bogata.  Czytałaś jakąś biografię osoby sukcesu, która powiedziała, że kluczem było oszczędzanie? Ja nie! (Zawsze chodzi o ekspansję i zarabianie więcej, a nie kurczenie się i oszczędzanie)

13.Podejmij jedną próbę, zalicz wtopę i przestań próbować na zawsze. Bo to takie straszne było i nie możesz sobie poradzić z tym, że tak jak każdej normalnej osobie nie wychodzi Ci przy pierwszym podejściu… (Straszne jest przekreślanie tego co chcesz po pierwszej próbie)

14. Żądaj gratyfikacji od razu i myśl finansowo od pierwszego do pierwszego. To nic, że wszyscy, którzy osiągają sukces powtarzają, że trzeba odłożyć nagrodę na później, bo będzie większa, że to się opłaca. To nic, że zamożni ludzie planują długoterminowo – Ty pokażesz wszystkim, że będzie inaczej! ( Ten punkt jest wielki i naprawdę sprawia, że wszystko się zmienia!

15.Unikaj za wszelką cenę dyskomfortu, bo coś jest niewygodne i wymaga od Ciebie odważenia się. To nic, że wszyscy powtarzają, że cała fajność życia jest poza strefą komfortu, Ty się uprzyj i w niej zostań… ( Wychodząc poza utarte ramy budujesz pewność siebie i wiarę w to, że zawsze sobie poradzisz, naprawdę warto to zrobić!)

16. Powtarzaj, że zasługujesz na większe pieniądze i koniec! To bardzo modne i fajnie sprzedające się hasło. Nieważne, że zawalasz, nieważne, że nie robisz tego co trzeba, zasługujesz i koniec. (jeśli chcesz dostać więcej niż inni, musisz zrobić więcej niż inni lub lepiej niż inni)

17. Łam złożone sobie obietnice.  Dzięki temu będziesz siebie mniej szanować i mniej sobie ufać. I bardzo niedaleko w życiu zajdziesz. (Zrób dokładnie na odwrót jeśli chcesz być z siebie dumna)

18. Czekaj na idealne warunki. Z miesiąca na miesiąc marnuj jeszcze więcej czasu i miej nadzieję, że kiedyś idealny czas przyjdzie. I, że wtedy wszystko nadrobisz i Twoje życie z dnia na dzień stanie się piękne. (Chińskie przysłowie mówi, że najlepszy czas aby zasadzić drzewo był 20 lat temu, drugi najlepszy jest dzisiaj. Na co więc jeszcze czekasz?)

19. Wynagradzaj sobie emocjonalnie brak czegoś I nawet nie patrz na to ile kasy na to wydajesz i jak bardzo odsuwa Ciebie to od większych zarobków. (Jak zaczniesz działać, nie będziesz musiała sobie nic wynagradzać!)

20. Miej nierealne finansowe oczekiwania. Rób odrobinkę, ale spodziewaj się mega wielkiej nagrody. Zrób jeden mały kroczek raz na tydzień i denerwuj się, że jeszcze nie ma efektów (Wyniki są adekwatne do Twojego zaangażowania! Warto przycisnąć i szybko dostać!)

21. Powtarzaj z namaszczeniem, że rzeczy są trudne. Że łatwo powiedzieć i czuj się usprawiedliwiona, że nie podejmujesz działań. Może ktoś Ci za to medal kiedyś da? (Wartościowe rzeczy, doświadczenia i fajne życie wymagają postarania się… naprawdę warto!)

22. Bądź przeciętna, ale miej o sobie niesamowite mniemanie.Oczekuj, że będziesz traktowana jak księżniczka choć nią nie jesteś. Że dostaniesz od życia 100%, choć Ty od siebie dajesz dużo mniej. (jeśli chcesz wyjątkowego życia, Ty musisz wyjątkowa się stać)

23. Unikaj odpowiedzialności i wchodź w rolę ofiary. Może ktoś się ulituje nad Tobą i nad tym jaka biedna jesteś (wytłumacz sobie, że bycie ofiarą jest mega nieatrakcyjne i, że ofiary nie dostają życia na własnych zasadach, więc to Ci się po prostu nie opłaca)

24. Wierz dalej w to, że sukces to złoty strzał i można go dostać bez pracy. Można to taki mit sprzedawać, a nawet w niego wierzyć, ale na pewno nie można na tym dobrych zarobków zbudować ani komfortowego życia.

25. Bądź tak zajęta gonieniem w kółko, że nie zatrzymasz się aby pomyśleć czy to co robisz ma sens
Ani się obejrzysz, a całe życie Ci przeleci. (naprawdę warto zadać sobie kilka mądrych pytań i zacząć mądrzej wybierać działania, zarabianie i to w co się angażujesz… pewne rzeczy po prostu się opłacają, a inne prowadzą do nikąd)

26. Nie lub ludzi, którzy odnieśli sukces, spełniają się i mają pieniądze. Umniejszaj ich wysiłek i szczęście, dopnij im łatki, bo Ty słabo się czujesz gdy na nich patrzysz. (Ucz się od nich, podpatruj co robią, skorzystasz na tym)

27. Do bólu “otwieraj się” na pieniądze. Oraz powtarzaj afirmacje. To najbardziej sprawdzony sposób aby zostać tu gdzie jesteś i aby nic się nie zmieniło. Znam takie osoby, które od 10 lat się otwierają i nadal żyją od wypłaty do wypłaty. (zarabianie to mechaniczna czynność, a nie mentalne dopasowywanie się!)

Bonusowo 🙂 obraź się na mnie, że Cię pcham do przodu i chcę abyś zaczęła więcej zarabiać ZAMIAST tupnąć od dzisiaj nogą i zabrać się za budowanie lepszego życia…

Jeśli tekst postawił Cię do pionu – czekam na reakcję!

Dawaj Kochana, zagotuj się i przekuj to na odważne działanie!

Ania Witowska

14 komentarzy. Zostaw komentarz

 • Brawo Ania! W samo sedno! Ja już przerobiłam to z Twoją pomocą i mogę być z siebie dumna! Pomimo tego co tydzień siadam i zastanawiam się co jeszcze mogę ze sobą zrobić lepszego!

  Odpowiedz
 • To jest to! Tak niewiele treści, a tak wiele prawdy. Chwilę zajęło mi zrozumienie,że lepszy czas niż TERAZ/DZISIAJ nie nadejdzie, ale ruszyłam do przodu. Dziękuję Ci Aniu ogromnie za motywację i dodanie skrzydeł !

  Odpowiedz
 • 😁😁😁…. i obraź się na mnie.

  Rodzynka na torcie 😁

  Jestem Aniu na pokładzie z Tobą od września. Odnoszę niewielkie sukcesy, czerpie energię z Twoich słów ciągle i staram się więcej wiedzy czerpać z różnych już teraz źródeł. Nabieram pewności siebie w swoich ruchach na giełdzie i jestem zadowolona z siebie 😉 i z tego co robię.

  Przyjdzie czas na chwalenie się sukcesami, a na razie małymi kroczkami do przodu.

  Odpowiedz
 • Jestem na początku tej drogi, ale jestem z siebie dumna że oswajam się i działam. Nie poddaję się. Motywujesz mnie do działania. Afirmacje może cudów nie czynią ale uczą myśleć pizytywnie i pchają do przodu. A z Tobą Aniu idzie się mega szybko do celu. Pozdrawiam. Uściski

  Odpowiedz
 • Czasem muszę się “bić i przekonywać ” samą siebie że gorszy dzień to nie od razu moja porażka, choć rynek mocno mnie weryfikował na początku, bo jeszcze malo rozumiałam a zaczynałam w sierpniu to to co przekazujesz jest tak logiczne, że bardzo w to wierzyłam i dzięki temu coraz bardziej wierzę w siebie 😊

  Odpowiedz
  • Ania Witowska
   Ania Witowska
   5 listopada 2023 10:04

   każdemu się zdarzają gorsze dni… ja robię wtedy listę minimum i mowię sobie: tej, jak to zrobisz, to wygrasz ten dzień…
   a jutro zaczniesz od nowa!

   Odpowiedz
 • Nie podpisuje się pod żadnym punktem… Już nie.. 🙂 ale dobrze Aniu że nam cały czas o tym przypominasz… pozdrawiam wszystkie Wojowniczki 🥰🥰

  Odpowiedz
 • Dziękuję Ci Aniu za ogromną pomoc w zmianie mojego życia ! Jestem z Tobą od maja i cały czas wydaje mi się że idę pomalutku do przodu, chcialabym juz moc się pochwalić osiągnięciami ale zdaje sobie sprawę że to wymaga czasu 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Przeczytaj również

Wkurza Cię Twoja sytuacja finansowa? Przeczytaj
Jak “wygrać” zarabianie pieniędzy?