Co to znaczy, że Twoje pieniądze pracują dla Ciebie?

0

Czy wiesz, że wydatki mogą albo wkładać Ci pieniądze do kieszeni, albo bezpowrotnie Ci je wyciągać?

Pozornie brzmi to niewiarygodnie, ponieważ większość z nas nauczono się, że po wydaniu pieniędzy, po prostu ich nie mamy. Ale zapewniam Cię, że to nie jedyny sposób ich wydawania. W tym wpisie pokażę Ci to.

Wytłumaczę najpierw pojęcie wyciągania i wkładania pieniędzy.

Wyciąga Ci pieniądze z kieszeni wszystko za co płacisz i pieniądze bezpowrotnie znikają. Przykładowo idziesz na kolację, tankujesz paliwo, kupujesz kosmetyki czy robisz włosy u fryzjera. Płacisz, dostajesz w zamian usługę, coś fizycznego lub doświadczenie, stan Twojego konta się zmniejsza.

Wkłada Ci do kieszeni pieniądze wszystko za co płacisz, ale nadal te pieniądze w jakiejś formie masz. Co więcej  z upływem czasu masz ich coraz więcej. Czyli masz przyjemność z wydania pieniędzy, ale pomimo wydania, nadal te pieniądze masz.

Popatrz teraz na swoje finanse i na to jak wydawałaś pieniądze w ostatnim tygodniu, a nawet miesiącu. Czy to były wydatki, które wyjmowały Ci pieniądze z kieszeni, czy wkładały je do niej?

Jeśli po raz pierwszy spotykasz się z takim konceptem podejścia do pieniędzy, to pewnie odpowiedź będzie, że większość wydatków wyjęła Ci pieniądze. Nie przejmuj się, to normalne. Nie wiedziałaś, że można inaczej. Teraz jednak już wiesz i mam nadzieję, że podejmiesz decyzję, aby wiedzę na ten temat poszerzyć.

Bazując tylko na modelu: wydaję i tracę

niechcący skazujesz siebie na to aby do końca życia pracować na pieniądze. Utykasz w cyklu: muszę co miesiąc pracować i zarabiać, nie mogę przestać, ponieważ mam zobowiązania. To prowadzi do tego, że całe swoje dorosłe życie spędzasz na pracy, a przechodząc na emeryturę musisz obniżyć swoje standardy, ponieważ masz mniej środków na życie.

Jak więc to zmienić? Co wkłada pieniądze do kieszeni?

Ludzie zamożni podchodzą do kwestii wydawania pieniędzy inaczej. Oni skupiają się na kupowaniu rzeczy, które wkładają im pieniądze do kieszeni. Te rzeczy nazywają się aktywa. Ludzie zamożni starają się kupić jak najwięcej rzeczy, które włożą im pieniądze do kieszenie i dlatego właśnie mogą nie pracować/mniej pracować, ponieważ te aktywa dla nich pracują.

Zobacz jak ogromna jest różnica w podejściu

Ludzie niezamożni kupują rzeczy, które wyciągają im pieniądze z kieszeni i dają natychmiastową małą przyjemność. Podejmują takie decyzje ponieważ najczęściej brakuje im edukacji finansowej, nie rozumieją jak działają pieniądze i po prostu starają się przeżyć (i uszczknąć odrobinę szybkiej przyjemności)

Ludzie zamożni kupują rzeczy, które wkładają im pieniądze do kieszenie i są skłonni odsunąć w czasie dużą przyjemność (bo wiedzą, że warto jest poczekać). Podejmują takie decyzje ponieważ rozumieją jak działa zarabianie (edukacja) i ich celem jest zbudować sobie wygodne życie

I dlatego im więcej czasu mija, ludzie niezamożni -są coraz bardziej zmęczeni, zagonieni i niestety ubożsi. Cały czas wydają, poprawiają sobie humor rzeczami, które pieniądze im z kieszeni wyciągają. A ludzie zamożni wraz z upływem czasu- stają się coraz bogatsi, ponieważ ich aktywa przynoszą coraz więcej.

Pytanie do której grupy Ty dzisiaj należysz i czy chcesz do końca życia pracować czy chcesz aby aktywa płaciły za Twoje życie?

Przykłady wydawania pieniędzy, które dla Ciebie pracują.

Akcje dobrych firm są aktywem. Kupujesz, stajesz się współwłaścicielem firmy, firma pracuje na zyski dla Ciebie. Ty nie tylko nadal masz pieniądze, które zainwestowałaś, ale dostajesz także wypłaty od zysków – dywidendę. Dodatkowo wraz z upływem czasu cena akcji rośnie (jeśli kupiłaś na wyprzedaży), więc Twoje włożone pieniądze – wkładają Ci kolejne pieniądze. Pobierz bezpłatny mini kurs TU. Akcje jako aktywa bardzo szybko wkładają Ci pieniądze do kieszeni, kwestia tygodni, miesięcy.

Nieruchomości są aktywem. Dobrze kupione w celu zarobkowym mogą pracować dla Ciebie i cały czas wkładać Ci pieniądze do kieszeni. Nie mówię tu jednak o tym aby kupić nieruchomość i w niej mieszkasz… Ponieważ jeśli mieszkasz w tej nieruchomości – to ona przez lata wyciąga Ci pieniądze z kieszeni – spłacasz kredyt (wiele osób przeżywa horror obecnie z powodu rat). Dopiero po spłacie – często 20-30 latach stajesz się tak naprawdę właścicielką aktywa. Jeśli ją wynajmujesz i zostawia Ci po opłatach pieniądze w kieszeni – to na bieżąco przynosi Ci extra dochody.

Niezależnie działające urządzenia – automaty mogą być aktywem. Przykładowo maszyny wendingowe, stoiska mobilne, które ktoś od Ciebie wynajmuje. (oczywiście jak wszystko ta forma także wymaga wcześniejszej nauki i sprawdzenia liczb)

Wykupienie patentów, franczyz, za których udostępnienie, korzystanie ktoś Tobie płaci.

Opcji, które będę wkładały Ci pieniądze do kieszenie jest wiele. Jeśli zdecydujesz się stać osobą zamożną i przyłożysz się do tego procesu, to na pewno znajdziesz swoją drogę i najlepsze dla Ciebie rozwiązania.

Daj mi znać, czy otworzyło Ci to trochę oczy na zarabianie

pozdrawiam serdecznie,

Ania Witowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Przeczytaj również

Czy termostat finansowy blokuje Ci zarabianie pieniędzy?
Jak stać się bogatą? Opis krok po kroku