Giełda, gdzie bardziej opłaca się inwestować?

2 komentarze

Giełda, czyli gdzie opłaca Ci się inwestować? Czy na giełdzie w Polsce – GPW Giełda Papierów Wartościowych. Czy na giełdzie w Stanach NYSE – New York Stock Exchange?

To jest pytanie, które często słyszę i za każdym razem mówię, że wybieram giełdę w Stanach?

Dlaczego giełdę w Stanach

skoro na polskiej pewnie byłoby łatwiej, ponieważ Polką jestem?

Odpowiedź na to pytanie jest dla mnie prosta!

Na giełdzie w Stanach po prostu są pieniądze,  ruch, energia, przepływ i możliwości. I to są kryteria, którymi należy się kierować, jeśli się chce zarabiać pieniądze. Inwestowanie na giełdzie ma prosty cel: pomnożyć pieniądze, które masz, dlatego kierując się wyborem giełdy, musisz zwrócić uwagę na to gdzie masz największe szanse. (pobierz bezpłatny mini kurs )

Zobacz 3 przykłady, które pokazują różnice

1.Na giełdzie polskiej masz 417 spółek, w które możesz zainwestować. Na giełdzie w Stanach prawie 3000!

Gdzie więc masz większy wybór, tam gdzie jest trochę ponad 400 czy tam gdzie masz 7,5 raza więcej? I kolejny wniosek, która gospodarka patrząc na ilość spółek na giełdzie jest większa oraz bardziej obiecująca?

2. Polska giełda jest warta 1 073 000,05 miliona. Amerykańska giełda jest warta ponad 26 trylionów dolarów.

Gdzie więc według Ciebie jest więcej pieniędzy, które możesz zarobić? Z czego wolisz uszczknąć dla siebie kasę, tam gdzie są tryliony dolarów, czy tam gdzie jest jest ułamek tego?

3. Na polskiej giełdzie inwestuje mniej niż 500 tysięcy osób (jest to tak marginalne, że trudne jest znaleźć aktualne dane) Na giełdzie w Stanach inwestuje ponad 500 milionów ludzi. Która więc giełda jest bardziej dynamiczna, ta gdzie jest ogrom przepływu pieniędzy ponieważ wielu inwestorów kupuje i sprzedaje akcje? Czy ta gdzie jest ich dużo, dużo mniej?

Ja patrząc na zarabianie zawsze kieruję się prostą zasadą:

Co mi się bardziej opłaca?

I dlatego także patrząc na giełdę i zarabianie z inwestowania-  na opłacalności się skupiam.

Na początku gdy się myśli o giełdzie Amerykańskiej to pojawiają się obawy: 1.nie poradzę sobie z językiem, 2. nie poradzę sobie z tym, że to takie “światowe i amerykanckie”, 3. nie poradzę sobie z podatkami.

Uspokoję Cię więc, liczby nie mają języka! Tak samo jak klikasz na allegro zamawiając produkt za konkretną cenę, tak samo kupujesz bądź sprzedajesz akcje. Na początku masz historie w głowie, że to będzie trudne, ale po zrobieniu tego 2-3 razy, staje się to banalnie proste.

Światowość giełdy w stanach także siedzi tylko w naszych głowach. Ty nie jedziesz fizycznie do stanów, nie ubierasz garnitura z krawatem aby móc zarabiać z inwestowania. Ty bierzesz do ręki telefon bądź siadasz do komputera i po prostu do giełdy masz akces.

Na podatkach także nie musisz się znać, jak zarobisz pieniądze to zapłacisz księgowej aby Ci je rozliczyła. Do programu Mądra Inwestorka dodaję bonusa o podatkach, więc ułatwiam Ci życie. A całą resztę za symboliczne grosze delegujesz komuś, kto jest w tym dobry (Ty się masz skupić na zarabianiu po prostu)

O mitach na temat giełdy przeczytasz tutaj. A w międzyczasie daj mi znać w komentarzu czy na pierwszy rzut oka wybrałabyś giełdę w Polsce, czy w Stanach?

pozdrawiam,

Ania Witowska

2 komentarze. Zostaw komentarz

 • Aniu, jak wygląda sprawa z podatkami dokładniej? Księgowa rozlicza to raz w miesiącu i trzeba mieć taką na stałe? Nie wiem kompletnie jakby to miało wyglądać ponieważ pracuje na etacie i nie mam z tym kompletnie doświadczenia. Będę wdzięczna jakbyś mi to tak po krotce opisała:). Dziękuję! Blog jest prowadzony genialnie i merytorycznie, będę stałym gościem:).

  Odpowiedz
  • Ania Witowska
   Ania Witowska
   22 lutego 2023 19:09

   raz w roku rozliczasz giełde 🙂 dostajesz papier od brokera, dajesz go ksiegowej i po problemie 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
Aby kontynuować, musisz zaakceptować warunki

Przeczytaj również

Pieniądze, sprawdź czy nie masz tych 7 fałszywych zasad wokół nich
Kalkulator zysków, czyli policz ile możesz zarobić